Anasayfa » Mobil » Kayıtsız Telefonların Kullanım Süresi Arttırıldı

Kayıtsız Telefonların Kullanım Süresi Arttırıldı

Kayıtsız Telefonların Kullanım Süresi Arttırıldı

Yurtdışında ikamet eden vatandaşlar için, IMEI kaydı olmayan, yani kayıtsız olarak getirilen cihazların kullanım süresi artırıldı.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, kayıtsız olarak Türkiye’ye getirilen telefonlar konusunda açıklamalarda bulundu. Anadolu Ajansı’na verdiği röportajda Bakan Abdulkadir Uraloğlu, yapılan düzenlemenin yalnızca yurtdışında yaşayan Türk vatandaşları için geçerli olduğunu vurguladı.

Kayıtsız Telefonların Kullanım Süresi Arttırıldı

Türkiye’de İkamet Eden Türk Vatandaşları Bu Haktan Yararlanamayacak

Mevcut durumda Türkiye’de ikamet eden vatandaşlar, kaydı olmayan telefonlarını 120 gün boyunca kullanmaya devam edebilecekler. Şu an için Türkiye’de yaşayan vatandaşlar için ek bir süre öngörülmemiştir. Benzer şekilde, kayıtsız cihazlarını sürekli olarak kullanmak isteyenlerin 31.692 TL’lik kayıt ücretini ödemesi gerekmektedir. Telefonların kaydı yapılmadığı takdirde iletişimleri 120 günün sonunda kesilecektir.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu’nun açıklaması şu şekildedir:

Yurt dışında yaşayan Türk vatandaşları ve mavi kart sahiplerine yönelik haberleşme hizmetinde yaşanan mağduriyetleri gidermek amacıyla BTK tarafından alınan kararla düzenlemeye gidildi. Yurt dışında ikamet eden Türk vatandaşlarının yanlarında getirdiği cihazlara ait başvurular, sadece bir IMEI numarasıyla sınırlı olacak şekilde yapılabilecek. Bu kapsamda başvuruda bulunan kişinin yurt dışında ikamet etmesi ve başvuru tarihinde yurt dışına çıkmamış olması kontrol edilecektir. 120 günlük yasal kayıtsız cihaz kullanım süresi dolan kişilere ise e-Devlet üzerinden yapılacak başvurular sonucunda, 2 defa olmak üzere her biri 30 gün süreli olmak üzere ilave kullanım süresi tanımlanacaktır. Bu düzenleme ile yurt dışından getirilen cihazlar için 120 günlük yasal kayıtsız cihaz kullanım süresi, toplamda 180 güne çıkarılacaktır. İlave kullanım süresinin sona ermesinin ardından söz konusu cihazlara ait IMEI numaraları siyah listeye alınacaktır. BTK kararına göre belirlenen bu süre uzatımı, gerekli altyapının oluşturulmasının ardından 1 Mart 2024 tarihinde yürürlüğe girecektir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz