Anasayfa » Mobil » İOS » iPhone 15, 15 Plus, 15 Pro ve 15 Pro Max Arasındaki Farklar Neler?

iPhone 15, 15 Plus, 15 Pro ve 15 Pro Max Arasındaki Farklar Neler?

iPhone 15, 15 Plus, 15 Pro ve 15 Pro Max Arasındaki Farklar Neler?

Apple, yeni telefon serilerini tanıttığında isim benzerliği nedeniyle sıkça karıştırılan cihazları kullanıcılarına sunuyor. iPhone 15 serisinde de bu durum devam ediyor. Peki, bu modellerin arasındaki temel farklar nelerdir?

12 Eylül 2023 tarihinde tanıtılan iPhone 15 ailesi, Pro modelleriyle birlikte geçen yıllardan aşina olduğumuz Plus modelini yeniden sunuyor. Bu bağlamda, yeni iPhone ailesi toplamda 4 farklı üyeye sahip. Ancak, bu modeller arasındaki farklar, bazı açılardan oldukça belirgin olsa da, çoğu gündelik kullanıcılar için tam olarak anlaşılır değil.

Bu yazıda, iPhone 15, iPhone 15 Plus, iPhone 15 Pro ve iPhone 15 Pro Max modellerini birbirinden ayıran özelliklere daha yakından bakacağız. Tasarım açısından büyük değişiklikler sunmasa da, malzeme ve donanım konularında farklılıklar bulunmaktadır. Şimdi, bu farklara daha detaylı bir göz atalım.

iPhone 15 modellerinin birbirinden ne farkları var?

  • Tasarım
  • Boyutlar
  • Ekran
  • Performans
  • Ortak noktaları ne?
  • Batarya
  • Kamera
  • Video
  • Hareket modu ve sinematik modda fark var mı?

Tasarım

iPhone 15, 15 Plus, 15 Pro ve 15 Pro Max Arasındaki Farklar Neler?

Malzeme seçimi açısından, Apple’ın iPhone 15 ve 15 Plus modellerini bir kategoriye, 15 Pro ve 15 Pro Max modellerini ise diğer bir kategoriye yerleştirdiğini gözlemliyoruz. iPhone 15 ve 15 Plus modelleri, arka tarafında parlak bir cam ve kenarlarında alüminyum malzeme kullanıyor. Pro modellerinin arka tarafında ise mat bir cam ve kenarlarında paslanmaz çelik kullanıldığını görüyoruz.

Pro modelleri, üst segmenti işaret eden dört farklı renk seçeneği sunarken, temel iPhone 15 ve Plus modelleri için beş renk seçeneği bulunuyor. Malzeme açısından, baz modellerde alüminyum kullanılırken, Pro modelleri titanyum gövdeyle gelmektedir.

Her iki kategoride de Dynamic Island özelliği bulunuyor. Arka kısımda, baz modelde parlak cam kullanılırken, Pro modellerinde mat cam tercih ediliyor. Tasarım açısından, her dört modelde de Apple’ın tanıdık tasarım öğeleri bulunmaktadır.

Cihazların dördünde de IP68 sertifikası bulunmaktadır, bu da cihazların toza ve suya karşı dayanıklılık sağladığını göstermektedir.

Boyut

iPhone 15, 15 Plus, 15 Pro ve 15 Pro Max Arasındaki Farklar Neler?

Görüntülenen tablodan da anlaşılacağı üzere, iPhone 15 ve 15 Pro modellerinin birbirine benzer olduğunu, ancak ağırlık açısından belirgin bir farkın olduğunu gözlemliyoruz. Aynı şekilde, 15 Plus ve Pro Max modelleri için de benzer bir durum geçerli. Boyutlar açısından, bu yeni modellerin önceki versiyonlardan önemli ölçüde farklı olmadığını söyleyebiliriz.

Ekran

iPhone 15, 15 Plus, 15 Pro ve 15 Pro Max Arasındaki Farklar Neler?

iPhone 15 ve Pro modelleri 6,1 inçlik bir ekrana sahipken, Plus ve Pro Max modelleri 6,7 inç boyutunda ekran sunuyorlar. Ayrıca, her iki kategorideki modeller de dışarıda 2000 nit’e kadar parlaklığa ulaşabilen ekranlara sahiptirler. Piksel yoğunlukları ve ekran çözünürlükleri de benzerdir.

Özellikle dikkat çekici bir nokta, daha önce sadece Pro modellerinde bulunan ProMotion özelliğinin artık tüm modellerde bulunmasıdır. Bu, ekranın yenileme hızını 120Hz’e kadar artırarak daha akıcı bir telefon deneyimi sunar. Ayrıca, baz model ve Plus modeli hariç tutarsak, tüm modellerde Always-on-Display özelliği bulunmaktadır.

Performans

iPhone 15, 15 Plus, 15 Pro ve 15 Pro Max Arasındaki Farklar Neler?

Apple, önceki Pro modelindeki işlemciyi yeni baz modelde kullanma geleneğini iPhone 15 serisinde de sürdürüyor. Bu nedenle, iPhone 15’in baz modeli ve Plus modeli, iPhone 14 ailesinde kullanılan A16 Bionic işlemcisini devam ettiriyor. Pro modelleri için ise yeni A17 PRO işlemcisini kullanıyor. Bu durum, günlük kullanımda büyük bir fark hissettirmeyecektir.

Depolama seçeneklerine bakıldığında, Pro modellerinde 1 TB’a kadar depolama seçeneği sunulduğunu görüyoruz. Bunun yanı sıra, baz modellerde en fazla 512 GB depolama seçeneği bulunuyor. Ayrıca, baz modellerde 6 GB RAM bulunurken, Pro modellerinde 8 GB RAM bulunuyor.

Ortak noktaları ne?

Her bir cihazda 5G, Wi-Fi 6 ve Bluetooth 5.3 gibi en son teknolojiye sahip bağlantı seçenekleri bulunuyor.

Batarya

iPhone 15, 15 Plus, 15 Pro ve 15 Pro Max Arasındaki Farklar Neler?

Tahmini olarak 4852 mAh batarya kapasitesine sahip olan Pro Max modeli, kullanıcılara 29 saate kadar video oynatma süresi sunuyor. Öte yandan Plus modeli, tahmini 4912 mAh batarya kapasitesine sahip olmasına rağmen 26 saate kadar video oynatma süresi sağlıyor. Ancak genel olarak iPhone 15 serisinin güçlü bir batarya ömrü sunacağını söyleyebiliriz.

Kamera

iPhone 15, 15 Plus, 15 Pro ve 15 Pro Max Arasındaki Farklar Neler?

Pro modellerinde dikkat çeken özelliklerden biri, ek telefoto lensin bulunmasıdır. Ayrıca, bu lensin altında bir LIDAR sensörü yer alır. Genel olarak iPhone 15, bir ana kamera ve bir ultra geniş açılı kamera içerir, her ikisi de 12 MP çözünürlüğünde.

Pro modellerinde ise ana kamera 48 MP’ye kadar çıkabilirken, 12 MP çözünürlüğünde telefoto ve ultra geniş açı lensleri bulunur. Her dört cihazın ana kamerasında optik görüntü sabitleyici mevcuttur, bu da daha sabit video ve fotoğraf çekimlerine olanak tanır.

Baz modellerde 2x optik yakınlaştırma, 2x optik uzaklaştırma ve 10x’e kadar dijital zoom özellikleri sunar. Pro modellerinde ise düz Pro modeli 3x optik yakınlaştırma ve 2x optik uzaklaştırma ile 6x optik zoom aralığına sahiptir. Ayrıca, 15x dijital zoom da desteklenir. Pro Max modelinde ise optik yakınlaştırma 5x’e kadar çıkabilirken, 2x optik uzaklaştırma ve 25x’e kadar dijital zoom özellikleri bulunur. Diyafram değerleri yukarıdaki tabloda gösterilmiştir.

Video

iPhone 15, 15 Plus, 15 Pro ve 15 Pro Max Arasındaki Farklar Neler?

Zoom yetenekleri açısından, baz modeller (15 ve 15 Plus), 6x dijital yakınlaştırma sağlar. Pro modelinde bu değer 9x dijital yakınlaştırmaya yükselirken, Pro Max modelinde ise bu değer 15x dijital yakınlaştırmaya çıkıyor.

Tüm cihazlar, 720p kalitesinde 30 FPS videolar çekebilirler. Full HD (1080p) video kaydı için ise 25, 30 ve 60 FPS seçenekleri sunulur. 4K video kaydında ise 24 FPS seçeneği de bulunuyor. Ağır çekim video kaydında ise her dört cihazda 120 veya 240 FPS seçeneği mevcuttur.

Hareket modu ve sinematik modda fark var mı?

iPhone 15, 15 Plus, 15 Pro ve 15 Pro Max Arasındaki Farklar Neler?

Sarsılmaları en aza indiren hareket modunda çekim yapmak istediğinizde, baz modeller 2,8K çözünürlüğe kadar 60 FPS çekim yapabilme imkanı sunar. Sinematik modda ise 4K HDR sahneleri 30 FPS hızında yakalayabilirsiniz. Pro modellerinde de bu durum aynıdır. Ek olarak, tüm modellerde işitsel zoom özelliği bulunur. Bu özellik, örneğin bir parktaki bir çeşmeye yaklaştığınızda cihazın suyun sesine odaklanmasını veya çocuklara yaklaştığınızda onların sesine odaklanmasını sağlar.

Ayrıca, Pro modellerinde bulunan ProRes kayıt özelliği, baz modellerde mevcut değildir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz