Anasayfa » Bilgisayar » Windows 11 Güncelleme Sonrası Yavaşlama Problemi

Windows 11 Güncelleme Sonrası Yavaşlama Problemi

Windows 11 Güncelleme Sonrası Yavaşlama Problemi

Windows 11 güncellemesinden sonra performans düşüşü yaşıyorsanız, işte Windows 11 23H2 sürümüne geçişinizi optimize etmek için yapmanız gerekenler.

Windows 11’i 2023 güncelleştirmesi (23H2) ile güncelledikten sonra oyun performansında yaklaşık yüzde 8’lik bir düşüş fark eden bir kullanıcı, Microsoft tarafından sunulan bir düzeltme ile sorununu çözdü. Sorun, oyun performansındaki düşüşten kaynaklanıyordu ve Microsoft, bu konuda kullanıcılara yardımcı olmak için bir güncelleme yayımladı.

Windows 11 Güncelleme Sonrası Yavaşlama Problemi

Kullanıcı, özellikle oyunlarda yaşanan performans kaybını fark etti ve bu durumu Microsoft’a bildirdi. Microsoft, kullanıcının geri bildirimini dikkate alarak sorunu çözmek üzere bir yama geliştirdi. Yapılan düzeltme, grafik sürücülerini optimize etmek, oyunlardaki donmaları önlemek ve genel performansı artırmak amacıyla tasarlanmıştı.

Eğer siz de Windows 11 güncelledikten sonra oyun performansında bir düşüş yaşıyorsanız, aşağıdaki adımları takip ederek Microsoft’un sunmuş olduğu düzeltmeyi uygulayabilirsiniz

Windows 11 güncelledikten sonra yavaşladı sorunu nasıl çözülür?

Bir Reddit kullanıcısı, AMD 5800X3D işlemcisini Windows 11 güncellemesi öncesinde ve sonrasında performans açısından karşılaştırdı. Yaptığı ölçümlerin ardından şu yorumda bulundu: “Özetle, her işlemci karşılaştırması, yeni ve temiz bir kurulumdan sonra bile 22H2’den Windows 11 23H2’ye yapılan güncelleme sonrasında işlemci performansının belirgin bir şekilde azaldığını gösteriyor.”

Kullanıcı, “Buraya sonsuz bir kıyaslama sonuçları listesi ekleyebilirim. Ancak sadece 22H2 ile karşılaştırıldığında, tek veya çoklu iş parçacığı olsun, her birinde 23H2 güncellemesinden sonra %5-8 daha yavaş olduğunu belirtmeliyim” diye ekledi.

En azından Reddit başlığındaki sorun, görünüşe göre AMD Ryzen işlemcilerle sınırlı gibi görünüyor. Ancak diğer kullanıcılar arasında, Intel 13. nesil işlemci içeren bilgisayarlardan şikayetçi olanlar da bulunuyor; bu sorun, Microsoft’un resmi sitesi dahil olmak üzere çeşitli platformlarda dile getirilmiş durumda.

Neyse ki, sorun yaşayan kullanıcı birkaç gün sonra Microsoft’tan aldığı bir yanıtla, sorunu çözmeye yönelik bir çözüm elde etti.

Sorunu yaşayan kullanıcının aldığı yanıta göre açıklaması şu şekildeydi: “Microsoft’tan 3 gün sonra bir yanıt aldım. Bana, Windows Defender‘ı birkaç PowerShell komutu ile sıfırlamamı, ardından sistemi yeniden başlatmamı ve BIOS’ta CPU Sanallaştırmasını etkinleştirmemi söylediler. İşlemcim artık, bu güvenlik özelliklerini devre dışı bıraktığım 22H2’deki gibi performans gösteriyor.”

Windows 11 Güncelleme Sonrası Yavaşlama Problemi

Windows 11 güncelledikten sonra yavaşladı sorununun çözüm yöntemini şöyle basitçe açıklayalım:

Klavyenizden Windows tuşuna basın. Ardından arama yerine “PowerShell” yazdıktan sonra çıkan uygulamayı sağ tıklayıp yönetici olarak çalıştır seçeneğini seçin. Ardından çıkan pencereye şu kodları yazın:

Set-ExecutionPolicy Unrestricted
Get-AppxPackage Microsoft.SecHealthUI -AllUsers | Reset-AppxPackage

Bu işlemleri tamamladıktan sonra bilgisayarınızı yeniden başlatın. Ardından BIOS’a girmek için bilgisayarınızı açarken F10 tuşuna art arda basın. (Bu tuş, bilgisayardan bilgisayara değişebilir, bu nedenle bilgisayarınızın belgelerine veya üretici web sitesine başvurun.)

BIOS’ta “Yapılandırma” sekmesinin altındaki “Sanallaştırma Teknolojisi” özelliğini bulun ve etkinleştirin.

Windows tuşuna basıp arama yerine “Windows Güvenliği” yazarak uygulamayı açın ve Çekirdek Yalıtımı altında Bellek Bütünlüğünün etkinleştirildiğinden emin olun.

Bilgisayarınızı yeniden başlattıktan sonra, sorunun çözüldüğünü göreceksiniz.

Microsoft’un bu yöntemle Windows 11 2023 Güncelleştirmesi sonrasında karşılaşılan işlemci yavaşlamalarını düzeltmeyi umduğu belirtiliyor. Kullanıcı, yöntemleri uyguladıktan sonra oyun kıyaslamalarının Windows 11 22H2’ye göre beklenen seviyelerde olduğunu, hatta bazı ekran kartı kıyaslamalarının arttığını söylüyor.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz