Anasayfa » Bilgisayar » Teknoloji » SpaceX Şirketinin Uydu İnternet Hizmeti Starlink Akıllı Telefonlara Geliyor

SpaceX Şirketinin Uydu İnternet Hizmeti Starlink Akıllı Telefonlara Geliyor

SpaceX Şirketinin Uydu İnternet Hizmeti Starlink Akıllı Telefonlara Geliyor

SpaceX şirketinin CEO’su Elon Musk liderliğindeki Starlink, heyecan verici bir yeni hizmetini duyurdu. “Direct to Cell” adı verilen bu özellik, cep telefonlarına uydu tabanlı interneti getiriyor.

SpaceX Şirketinin Uydu İnternet Hizmeti Starlink Akıllı Telefonlara Geliyor

Elon Musk’ın başkanlık ettiği SpaceX’in Starlink uydu internet hizmeti, yeni duyurduğu “Direct to Cell” servisi ile yakın bir gelecekte “sinyal yok” sorununu tarihe gömecek gibi görünüyor. Bu servis, mevcut LTE telefonlarını uydu aracılığıyla hücresel bağlantı sağlama yeteneği sunarak cep telefonlarının erişim sorunlarını çözmeye hazırlanıyor.

Starlink, Akıllı Telefonlara Geliyor

Starlink uydularının taşıdığı Direct to Cell özellikleri, karada, göllerde veya kıyı sularında bulunsanız dahi herhangi bir yerde iletişim kurma, arama yapma ve internete erişim sağlama imkanı sunacak. Bu teknoloji ayrıca IoT (Nesnelerin İnterneti) cihazlarını ortak LTE standartlarına uygun bir şekilde birbirine bağlayacak. En dikkat çekici özelliği ise mevcut akıllı telefonlarınıza herhangi bir ek işlem gerektirmeden Starlink uydularına bağlanabilme olanağı sunmasıdır. İlgili web sayfasında şu ifadelere yer verilmektedir: “Direct to Cell, gökyüzünü görebildiğiniz her yerde, mevcut LTE telefonlarla sorunsuz bir şekilde çalışır. Donanımda, aygıt yazılımında veya özel uygulamalarda herhangi bir değişiklik yapmanıza gerek olmadığı için metin, ses ve veri ile kesintisiz iletişim sağlar.”

Direct to Cell hizmeti, 2024 yılında ilk olarak sadece mesajlaşma hizmetlerini içerecek. 2025 yılında ise IoT cihazlarına destek eklenirken, ses ve veri iletimi gibi daha geniş işlevselliğin sisteme entegre edilecektir.

SpaceX Şirketinin Uydu İnternet Hizmeti Starlink Akıllı Telefonlara Geliyor

Geçtiğimiz yıl, SpaceX, Amerikan ortağı T-Mobile ile birlikte bu hizmetin planlarını açıklamıştı. Elon Musk, “Tesla araçları ve akıllı telefonlar Starlink internetini kullanacaklar” dedi ve hızın başlangıçta oldukça yüksek olmayabileceğini belirtti. Tahminlere göre, hızın saniyede 2 ila 4 megabit arasında olması bekleniyor ve bu, karasal internet standartlarına kıyasla görece daha düşük bir hız anlamına gelebilir. Ancak asıl avantaj, kapsama alanının genişliği olacaktır.

Direct to Cell özelliği taşıyan Starlink uyduları, uzayda bir cep telefonu kulesi gibi görev yapacak ve gelişmiş eNodeB modemlere sahip olacaklar, bu sayede standart bir dolaşım ağına benzer bir entegrasyon sunacaklar. Direct to Cell uyduları, başlangıçta SpaceX’in Falcon 9 roketi ile fırlatılacaklar ve ardından Starship roketi ile yörüngeye oturacaklar. Uydular yörüngeye yerleştiklerinde lazer ana taşıyıcı üzerinden Starlink takımyıldızına bağlanarak küresel iletişim hizmeti sunacaklar. Starlink, “uzay lazeri” teknolojisiyle bu konuda önemli adımlar atmıştır.

Starlink Hangi Ülkeler Kullanacak?

SpaceX Şirketinin Uydu İnternet Hizmeti Starlink Akıllı Telefonlara Geliyor

Ayrıca, Direct to Cell özelliğini kullanan cep telefonu hizmet sağlayıcıları, tüm ortak ülkelerde karşılıklı küresel erişime sahip olacaklar. İlk olarak ABD’de T-Mobile aracılığıyla sunulacak bu yeni özellik, ilerleyen dönemlerde SpaceX’in diğer küresel ortakları olan Optus (Avustralya), Rogers (Kanada), One Nz (Yeni Zelanda), KDDI (Japonya) ve Salt (İsviçre) tarafından da kullanılmaya başlanacak. Ayrıca, Starlink şu anda Türkiye’ye girmek üzere planlarını sürdürüyor ve Direct to Cell özelliğini tam kapasiteyle kullanmaya başladığında daha fazla sağlayıcı ile işbirliği yapmayı hedefliyor.

Son yıllarda uydu bağlantısı, akıllı telefonlar için giderek artan bir trend haline geldi. Apple, geçtiğimiz yıl, iPhone 14 ve daha yeni cihazlarda acil durumlarda sınırlı mesajlar ve konum bilgisi gönderme olanağı sunan Acil SOS özelliğini ekledi. Öte yandan AT&T destekli hücresel uydu şirketi AST SpaceMobile, geçtiğimiz ay uzay tabanlı 5G telefon görüşmelerinin başarıyla gerçekleştirildiğini duyurdu.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorumlar
  1. Abdullah dedi ki:

    Uydu interneti umarım bir an önce Türkiye’ye gelir hem hız açısından hemde fiyat açısından daha uygun olacağını tahmin ediyorum

Yorum Yaz