Anasayfa » Bilgisayar » Teknoloji » Roborock Hata Kodları Ve Çözümleri

Roborock Hata Kodları Ve Çözümleri

Roborock Hata Kodları Ve Çözümleri

Son zamanlarda evlerimizdeki vazgeçilmez yardımcıları haline gelen robot süpürgeler, günlük yaşantımızı kolaylaştıran harika cihazlardır. Ancak, diğer elektrikli cihazlar gibi, zaman zaman arızalarla karşılaşabilir veya hata mesajları alabiliriz.

Türkiye’de en çok tercih edilen robot süpürge markalarından biri olan Roborock’un kullanıcılar arasında yaygın bir tercih olduğunu biliyoruz. Bu nedenle, Roborock robot süpürgelerin yaygın hata kodlarını ve bu hataların çözüm yollarını paylaşmak istiyoruz. Bu sayede, robot süpürgenizin en hızlı şekilde tekrar çalışır duruma gelmesini sağlayabilirsiniz. Teknik destek almadan önce deneyebileceğiniz çözümleri aşağıda bulabilirsiniz:

Roborock Hata Kodları Ve Çözümleri

Başlıklar

Roborock Hata Kodu Sorun Giderme


Hata 1: LDS sensörü sıkışmış

Hata 2: Ön Tampon sıkışmış

Hata 3: Tekerlek bir engele takıldı

Hata 4: Uçurum sensörü hatası

Hata 5: Ana fırça birbirine dolanmış veya bir engele takılmış

Hata 6: Yan fırça kolları birbirine dolanmış

Hata 7: Ana tekerlekler sıkışmış olabilir

Hata 8: Roborock bir engele kısıldı veya takıldı

Hata 9: Toz Haznesi ve filtre algılanmadı

Hata 10: Filtre tamamen kuru değil

Hata 11: Yüksek yoğunluklu manyetik alan algılandı

Hata 12: Düşük batarya

Hata 13: Şarj hatası

Hata 14: Batarya hatası

Hata 15: Duvar sensörü temizlenmemiş

Hata 16: Roborock bir engele ile asılı kaldı

Hata 17: Yan fırça hatası

Hata 18: Fan hatası

Hata 21: Dikey tampona basıldı

Hata 22: Şarj sensörü toz nedeniyle engellendi

Hata 23: Şarj yuvası sıkışmış

Hata 24: Sanal yasak bölge veya duvar algılandı

Hata 26: Duvar sensörü kirli

Hata 27: VibraRise sistemi sıkıştı

Hata 28: Roborock halının üzerinde İç hata

Yazılım olarak ingilice kullananlar için ingilizce hata kodlarınıda bilmemizde fayda var.

Roborock Error Code Troubleshooting
Error 1: LDS unit is jammed

Error 2: Bumper is stuck

Error 3: Wheel is suspended

Error 4: Cliff sensor error

Error 5: Main brush is tangled up

Error 6: Side brush is tangled up

Error 7: Main wheels may be jammed

Error 8: Roborock is trapped or stuck

Error 9: Dustbin and filter not detected

Error 10: Filter is not completely dry

Error 11: High-intensity magnetic field detected

Error 12: Low battery

Error 13: Charging error

Error 14: Battery error

Error 15: Dirty wall sensor

Error 16: Roborock is tilted

Error 17: Side brush error

Error 18: Fan error

Error 21: Vertical bumper pressed

Error 22: Recharge sensor is blocked by dust

Error 23: Charging dock is jammed

Error 24: Virtual no-go zone or wall detected

Error 26: Wall sensor is dirty

Error 27: VibraRise system is jammed

Error 28: Roborock is on carpet Internal error

Roborock robot süpürgeniz bir hata verdiğinde, güç göstergesi hızla kırmızı renkte yanıp söner ve bir sesli uyarı duyarsınız. Sorunu belirlemek ve çözümü bulmak için aşağıdaki Roborock hata kodu sorun giderme yöntemlerini kullanabilirsiniz.

Aşağıdaki roborock sorun giderme kılavuzu, tüm Roborock modelleri için geçerlidir. Daha yeni Roborock modelleri, daha iyi teknoloji kullandıkları için eski sürümlere göre daha fazla hata kodu olasılığına sahip olacaktır. Farklı bir sorun için bize yazmanız yeterli olacaktır. Tüm sorunlarınızın en hızlı çözümü bu yazımızda olacak.

Error 1: LDS unit is jammed – Hata 1: LDS sensörü sıkışmış (LIDAR Hatası)

Roborock Hata Kodları Ve Çözümleri

Hata 1, Roborock marka robot süpürgenin lazer mesafe sensörünün (LDS) sıkıştığı anlamına gelir. Günlük hayatta evde bulunan gözle görülmeyen tozlar veya pamukçuklar lazer sensörü üzerinde birikerek arıza vermesine sebep olur. Ayrıca çocuklarımızın yabancı nesneleri, renkli dönen LDS sensörüne değdirmek istemesi veya evcil hayvanları patileri ile LDS sensörüne dokunmak istemesi bu arızanın oluşmasına sebebiyet verebilir.

Roborock  lazer mesafe sensörü (LDS) serbestçe dönmediğinde ve sıkıştığında robot süpürge hareket etmez veya dairesel bir şekilde kendi ekseni etrafında döner. 

Roborock Hata Kodu :1 için çözümü;

Roborock’un üst gövdesini açarak lazer ünitesinin olması gerektiği gibi döndüğünden emin olmak için izleyin. Engel olan yabancı bir cisim var ise onu alın, hafif nemli bir bez ile temizleyin. Lazer ünitesi dönmüyorsa, serbestçe döndüğünü kontrol etmek için lazer başlığını manuel olarak elle döndürün. Daha sonra robot süpürgeyi yeni farklı bir konuma taşıyın ve yeniden başlatın. Sorununuz çözülecektir. 

Hata 2: Ön Tampon sıkışmış – Error 2: Bumper is stuck

Hata 2, Roborock’un tamponunun sıkıştığı anlamına gelir. Roborock dikey tampon hatası olarak karşılaşabilirsiniz. Roborock dikey tampon hatası nedir? sorusunun cevabı ön tampon arızasının çözümü ile aynıdır.

Tamponu temizleyin ve hafifçe vurun. Sıkışan herhangi bir öğeyi yerinden çıkarmak için tampona tekrar tekrar dokunun. Hiçbir şey düşmezse, Roborock’u yeni bir konuma taşıyın ve yeniden başlatın.

Robot süpürgeler her ne kadar yapay zeka ile donatılmış olsada, nesne ve engel tanımak için ön tarafında bulunan bumper dediğimiz yumaşıtıcı tamponu kullanır. 

Koltuk altı veya dolap altında biten halıları algılayamayan robot süpürge aradaki yükseklik farkını hesaplayamadığından sürekli girmeye çalışır bu bumper arızasının bir sebebir. 

Yuvarlak masa etrafında bulunan sandalyelerin ayakları etrafını dairesel temizlerken robot süpürge gereğinden fazla bumperi kullanırsa ön tampon arızası muhtemeldir.

Robot süpürge uzun koridorlarda hızla giderken birden karşısına çıkan evcil hayvan veya insan ayaklarına çarpması, temizlik yaparken durdurmadan konum değiştirilmeside kısa sürede olmasada uzun vadede ön tampon arızasına sebep olabilir.

Robot elektrikli süpürgenizin daireler çizmeye devam etmesinin en yaygın nedeni, tamponun sıkışmış olmasıdır. Sıkıştığında, robot süpürge yanlışlıkla bir engele çarptığını düşünebilir, bu nedenle geri çekilir ve hiç bitmeyen daireler çizerek tekrar tekrar diğer yöne gider. Tampona hafifçe vurmak genellikle sorunu çözer. 

Hata 3: Tekerlek bir engele takıldı – Error 3: Wheel is suspended

Roborock Hata Kodları Ve Çözümleri

Hata 3, Roborock’un tekerleklerinden birinin (veya her ikisinin) sıkıştığı veya çalışmadığı anlamına gelir. Tekerlekleri kontrol edin ve tekerlek yuvalarına sıkışabilecek her türlü kalıntı veya nesneyi çıkarın. Roborock’u yeni bir konuma taşıyın ve yeniden başlatın. 

Tekerlek arızası üzerin fazla baskı sonucu oluşabileceği bir günlük normal rutin kullanımda eşiklerden geçerken rabbit wheel diye adlandırılan zıplayan yaylı tel mekanizmasının arızalanmasıylada oluşabilir.  Robot süpürge üzerinde içecek sunumun yapılması herne kadar sosyal paylaşım sitelerinde videolarda paylaşılsa, robot süpürge üzerine konan yabancı nesneler ağırlıkları ne olursa olsun robot süpürge tekerlek arızasın bir sebebidir.

Sorun hala devam ediyor ise iki çözümü vardır ya robot süpürge tekerinin komple değişmesi gerekir veya içerisinde bulunan yay mekanizmasının değişmesi gerekir.

Hata 4: Uçurum sensörü hatası – Error 4: Cliff sensor error

Roborock Hata Kodları Ve Çözümleri

Çoğu robot süpürgeleri etrafını görmek için kamera kullanmazlar. Bunun yerine, çevrelerindekileri ve kendi ilerlemelerini algılamak ve ölçmek için uçurum sensörleri (cliff sensör, çarpma sensörleri, duvar sensörleri ve optik kodlayıcılar dahil olmak üzere çeşitli sensör türleri kullanırlar. Clif sensör  yani eğim sensörleri genellikle kızılötesi ışığı düz zeminden yansıtarak robot süpürge tabanı ile zemin arasındaki mesafeyi ölçer. Zemine olan mesafede ani bir artış olursa, bu, robotun bir merdiven kenarına veya benzer bir şeye yaklaştığı anlamına gelir ve bu nedenle, üzerinden düşmemek için geri çekilir, işte bu yüzden “uçurum sensörü” olarak adlandırılır.

Hata 4, Roborock’un uçurum sensörlerinde arıza olduğu anlamına gelir.

Muhtemelen uçurum sensörleri çok kirlidir. Uçurum sensörlerini hafif nemli bir bezle silin, Roborock’u yükseltilmiş kenarlardan uzaklaştırın ve yeniden başlatın. Roborock’un koyu renkli veya tüylü halı üzerinde olmadığından emin olun.

Ayrıca aşırı koyu renk siyah kahverengi vb. zeminde veya zebra çizgili halılarda robot süpürge cliff sensörleri tam verimli çalışmayacaktır.

Hata 5: Ana fırça birbirine dolanmış veya bir engele takılmış – 

Error 5: Main brush is tangled up

Roborock Hata Kodları Ve Çözümleri

Hata 5, Roborock’un ana fırçasının birşeye dolanmış veya kullanım süresinin dolduğu anlamına gelir. Robot Süpürge fırça hatası, robot süpürgenin fırçası dönmüyor sorunu günlük hayatta en sık karşılaşılan sorunlardandır.

Halı modunda sürekli çalıştırılan robot süpürge, kullanım yoğunluğuna bağlı olarak üç veya 6 ay sonra kullanım ömrünü doldurur ve değiştirilmesi gerekmektedir. Bunun dışında ana fırça etrafına dolanan saçlar, ip vb. yabancı cisimler bu hataya sebep olabilir. 

İki fırça yuvasının içi ve fırçanın her iki ucu da dahil olmak üzere ana fırçayı dolaşan hiçbir şeyin olmadığından emin olun, ardından Roborock’u halı modu etkinken çalıştırın ve sorunun çözülüp çözülmediğine bakın.

Sorun hala devam ediyor ise mutlaka Roborock Yetkili Teknik Servis ile iletişime geçin.

Robot Süpürgenin Fırçası Yıkanır mı? Robot Süpürgenin fırçası nasıl temizlenir? 

Robot süpürge fırçası yıkanabilir özellikte olup üzerindeki kılları robot süpürge temizleme tarağı ile temizledikten sonra su ve deterjan ile temizleyebilirsiniz. Robot süpürgenin fırçasını temizlerken dikkat etmeniz gerek robot süpürge tarafı ile robot süpürgenin kıllarını kesmemeniz ve silikon malzemeye zarar vermemeniz gerekir. En az ayda bir kere Robot süpürge fırçasını temizlemeniz tavsiye edilmektedir.

Hata 6: Yan fırça kolları birbirine dolanmış – 

Error 6: Side brush is tangled up

Roborock Hata Kodları Ve Çözümleri

Hata 6: Yan fırça kolları birbirine dolanmış – 

Error 6: Side brush is tangled up

Roborock, köşelerden ve kenarlardan toz ve kiri daha iyi toplayabilmek için tasarlanmış özel süpürme fırçasıyla donatılmıştır. Köşe fırçası olarak da bilinen yan fırça, küçük partikülleri robot süpürgenin vakum boşluğuna doğru iter. Ancak bazen Roborock yan fırçası dönmeyi durdurabilir. Roborock yan fırçası, altında yapışkan birikme varsa veya bir yazılım sorunu varsa dönmeyebilir. Zamanla deforme olan yan fırça kolları saçlarında dolanması ile kullanılamaz hale gelebilir. Her hangi bir dönme sorunu meydana geldiğinde yan fırçayı temizlemeniz gerekir aksi takdirde yan fırçanın dönmesinin engellenmesi yan fırça motoruna zarar verebilir. Sorun dahada ilerlerse anakartın yanmasına kadar gidebilir. Roborock Hata 6 çözümü için;

Yan fırçayı sökün ve kollarını temizleyin. Ardından, tekrar yerine monte edin. Yan fırça vidasının yalama olmaması için uygun tornavidayı kullanmalısınız Yan fırça bundan sonra dönmüyorsa, Roborock yan fırça motorunu değiştirin.

Yan fırçası düzgün dönmediğinde Roborock tarafından artık toz ve kir toplanmayacağını unutmayın. Yan fırça dönmüyorsa sorunu hemen çözmeniz gerekmektedir.

Hata 7: Ana tekerlekler sıkışmış olabilir – Error 7: Main wheels may be jammed

Roborock Hata Kodları Ve Çözümleri

Hata 7, Roborock’un ana tekerleklerinin sıkışmış olabileceği anlamına gelir. Robot süpürgeler günlük kullanıma bağlı eşiklerden geçerken veya yüksek halılardan inerken veya tekerlek etrafına kıl dolanması sebebi ile ana teker arızası verebilir.

Robot Süpürge tekerlek arızası, Robot Süpürge tekerlek dönmüyor, Robot Süpürge tekerlek havada sorunu, normal olarak karşılaşılabilecek sorunlar arasındadır. Robot süpürgeler rabbit wheel dediğimiz zıplayan bir mekanizmaya sahiptir. Bu sayede engelleri eşikleri kolaylıkla aşabilir. 

Robot süpürge ana tekerlek arızasının çözümü, sıkışıp sıkışmadıklarını kontrol etmek için tekerleklere manuel olarak basın ve döndürün. Sıkışmışlarsa, onları serbest bırakmayı deneyin. Ana tekerleklere sıkışmış herhangi bir şey olup olmadığına bakın, ardından Roborock’u yeni bir konuma taşıyın ve yeniden başlatın.Robot süpürge Tekerlek temizliğini sorun olsun olmasın her temizlikten sonra kontrol edin.

Robot süpürge ana tekerlek arızasının tamirinde iki yol bulunmaktadır. Robot süpürge ana tekerleklerinde bulunan yay mekanizmasının değişmesi veya robot süpürge ana tekerlerinin komple değişmesi

Hata 8: Roborock bir engele kısıldı veya takıldı – Error 8: Roborock is trapped or stuck

Roborock Hata Kodları Ve Çözümleri

Hata 8, Roborock’un engele kısıldığı veya takıldığı anlamına gelir. Roborock’un mobilyalar arasında sıkışıp kalması mümkündür. Roborock robot süpürgenizi ilk kurarken şarj dokunun yanlardan 120cm önünde 60 cm bir alan boş bırakılmalıdır. Ayrıca Roborock’un çevresinde hiçbir engel ve nesne olmadığından emin olun. 

Yapay zeka ile donatılmış robot süpürgeler ile temizlik esnasında yazılımsal olarak sorunlarla karşılaşmanız olasıdır. Robot süpürge kendi ekseni etrafında dönüyor problemi en sık karşılanan sorunlar arasındadır.

Aşırı parlak reflektif dediğimiz yansıtıcı yüzeyler, simsiyah veya koyu kahverengi zeminler, zebra desenli siyah beyaz çizgili halılarda robot süpürge kendini bir engele takıldı olarak görebilir veya dairesel olarak kendi etrafında dönebilir. Roborock etrafında hiçbir engel olmamasına rağmen sebepsiz yere takılmaya devam ediyorsa, o zaman robotun donanım yazılımının en son sürüme güncellendiğinden emin olun. On kişiden dokuzunda bir yazılım sorunu vardır. robot süpürgeleri sadece mobil uygulama üzerinden güncellemek sorunları çözmeyebilir, yetkili servis tarafından anakart yazılım güncellemesi yapıldığı sorun çözülecektir. İlaveten; Sıkışmış olup olmadıklarını kontrol etmek için Roborock’un tekerleklerine manuel olarak basıp döndürmeyi de deneyebilirsiniz. Eğer öyleyse, onları serbest bırakmaya çalışın. Su deposu takılıysa çıkarın ve tekrar takarak deyin deneyin.

Hata 9: Toz Haznesi ve filtre algılanmadı – Error 9: Dustbin and filter not detected

Roborock Hata Kodları Ve Çözümleri


Hata 9, Roborock toz haznesini ve filtreyi algılamadığı anlamına gelir. Günlük yoğun kullanıma bağlı hepa filtre içerisinde bulunan kağıt katmanlar tıkanır. Filtre, su ile temizlense daha gözle görülemeyen tozlar ve maytlar filtrenin asıl görevini yapması engeller. Bu hatayı aldığınızda toz haznenizi iyice temizleyin ve yeni kullanılmamış bir hepa filtre takın sorun çözülecektir.Ayrıca Filtrenin yan tarafında bulunan mıknatısı kontrol edin. Mıknatıs bulamazsanız, filtreyi değiştirin ve tekrar deneyin.

Hata 10: Filtre tamamen kuru değil – Error 10: Filter is not completely dry

Hata 10, Roborock’un filtresinin tamamen kuru olmadığı anlamına gelir. Roborock model farklı serilerde farlık hepa filtreler kullanmasına rağmen tüm hepa filtreler yıkanabilir. Roborock S5 max filtre tıkalı veya ıslak, Roborock S7 filtre tıkalı veya ıslak, robot Süpürge filtre uyarısı, Robot Süpürge filtre hatası çözümü; Filtrenin kuru olduğundan emin olun. Filtreyi en az 36 saat kurutun. Filtre de tıkalı olabilir ve temizlenmesi gerekebilir. Filtreyi temizleyin, iyice kurulayın ve tekrar Roborock’a yerleştirin ve tekrar deneyin.

Belirli bir temizlikten sonra hepa filtreleri yıkayarak kullanım süresini uzatabiliriz. Hepa filtreler kurumadan robot süpürgeye yerleştirilmemelidir.

Roborock Hata Kodları Ve Çözümleri

Robot süpürge filtresi ne zaman değiştirilir?

Evimizin temizliği için kullandığımız Robot Süpürge Filtreleri en az 3ayda bir en fazla 6 ayda bir değiştirilmelidir. Uzun süreli değiştirilmeyen filtreler robot süpürge vakum modülünün arızalanmasının en büyük sebebidir.

Robot süpürge yan fırçası ne zaman değiştirilir?

Robot Süpürge yan fırçaları en az 6 ayda bir veya kolları deforme olduğunda değiştirilmelidir. Uzun süreli değiştirilmeyen yan fırçalar robot süpürge yan fırça mekanizmasının arızalanmasının en büyük sebebidir.

Robot süpürge ana fırçası ne zaman değiştirilir?

Robot Süpürge yan fırçaları en az 6 ayda bir veya kılları veya plastiği deforme olduğunda değiştirilmelidir. Uzun süreli değiştirilmeyen ana fırçalar robot süpürge vakum modülü ve anakart arızalanmasının en büyük sebebidir.

Hata 11: Yüksek yoğunluklu manyetik alan algılandı – Error 11: High-intensity magnetic field detected

Roborock Hata Kodları Ve Çözümleri

Hata 11, Roborock’un manyetik bir alana çok yakın olduğu ve başlayamayacağı anlamına gelir. Roborock tarafından güçlü bir manyetik alan algılanırsa, onu farklı bir konuma taşıyın ve yeniden başlatın. Manyetik alanı sorunu modem yanında temizlik yaparken veya televizyon önünden geçerken veya bilgisayar kullanılan bir ortamda bu hatayı alabilirsiniz. Hatta mıkatıslı çocuk oyuncaklarıda bu hatanın sebepleri arasındadır. 

Hata 12: Düşük batarya – Error 12: Low battery

Hata 13: Şarj hatası – Error 13: Charging error

Hata 14: Batarya hatası – Error 14: Battery error

Hata 15: Duvar sensörü temizlenmemiş Error 15: Dirty wall sensor.

Roborock Hata Kodları Ve Çözümleri

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorumlar
  1. Cansu dedi ki:

    Roborock robot süpürgeler için hatalarını açıklayan güzel konu olmuş teşekkürler

Yorum Yaz