Anasayfa » Sağlık » Bit Otu (Entele Otu) Nedir? Faydaları Nelerdir?

Bit Otu (Entele Otu) Nedir? Faydaları Nelerdir?

Bit Otu (Entele Otu) Nedir? Faydaları Nelerdir?

Pek muhtemel çevrenizdeki insanlardan –Saçların hızlı uzamasına etkisi vardırsaç uzatan entele otu.- diye veya herhangi bir şekilde duymuş olma ihtimaliniz olan bu bitki türü hakkında sizlere olabildiğince detaylı bilgiler sunmaya çalışacağız. Hindistan’da yetişen bu otun Hintli kadınların gözdesi olduğu dahi söylenmektedir.

Entele Otu (Bit Otu) Nedir?

Düğün çiçeğigiller familyasındandır. Otsu bir bitkidir. Çiçeklerinin rengi ise mordur. İçerisinde çeşitli alkaloitler, sabit ve uçucu bir yağ bulunmaktadır. Hindistan’da yetişen bir bitki türüdürTürkiye’de ise İzmir ve Manisa çevrelerinde yetişmektedir. Boyu 100 cm’ye kadar uzamaktadır.

Halk arasında bilinen diğer isimleri ise; Henkel OtuHazeranMevzekPapaz OtuGöz SoğanıSabadillaSabadilleSabadilla officinalis şeklindedir.

Bu bitkinin zehirli olduğu söylenmektedir. Her ne kadar açık bir yaraya gelmediği (derideki çatlaklar da dahil) veya göz çevresinde kullanılmadığı sürece sorun olmayacağı söylense de, doktorunuza danışmadan asla ama asla kullanmayınız.

Entele Otu (Bit Otu)’nun Faydaları Nelerdir?

Entele otu saç uzatmaentele otu ne işe yarar? Yaptığımız araştırmalar sonucunda bu bitki türünün faydaları ile ilgili internet ortamında şunların yazdığını görmüş bulunmaktayız. Kullanım sonrasında herhangi bir beklenmedik yan etki olursa şayet doğrudan doktorunuza başvurunuz.

Aynı kaynaklarda yazılanlara göre entele otunun saçlar için etkileri olabileceği görülmektedir.

 • Saç derisindeki kan dolaşımının hızlanmasını sağlar.
 • Saçınızda oluşan kepek ve bakteri gibi şeylerin oluşmasını engeller.
 • Şaçlarınızın uç kısımlarındaki kırılmaları engeller.
 • Saçınızın uzamasını sağlar ve bakımını yapmanıza yardımcı olur.
 • Saçlarınıza parlaklık verir.
 • Daha öncesinde dökülen saçlarınızın tekrar çıkmasına yardımcı olur.

Bit Otu Zararları Nelerdir?

Ancak yukarıda da bahsettiğimiz gibi içerisinde zehir barındırdığı için kullanımı esnasında çok dikkatli olunması gerektiği bilinmektedir.

 • Bu otu kullanacağınız kısımda veya vücudunuzda otun bulaşabileceğini düşündüğünüz bir açık yaranız veya derinizde çatlak varsa kesinlikle kullanmayınız.
 • Göz çevrenizde kullanayınız.
 • Eldiven kullanmanız gerekmektedir.
 • Otu kaynatırken kullandığınız kabı asla başka bir şey için kullanmayınız.

Entele Otu Nasıl Kullanılır?

Nasıl kullanılır? Kafanızda bu yönde bir soru işareti varsa şayet, yaptığımız araştırmalar neticesinde şunları söyleyebiliriz. (Aşağıda yazacağımız formüller internet ortamından edinilmiştir. Tarafımızca denenmemiştir.) (Ayrıca entele otu spreyi ve losyonu da bulunmaktadır diye duyum almış bulunmakla birlikte kullanımı hakkında bir bilgiye sahip değiliz.)

1. Formül : Bu formül için gerekli olan malzemeler şu şekildedir. 10. gr. ot, 2 su bardağı zeytinyağı, ve 2 su bardağı kadar elma sirkesi.

Yapılışı : Edindiğiniz bu malzemeler ile şu şekilde bir hazırlık yapabilirsiniz. 2 bardak suyun içine sirkeyi dökünüz. Ardından 10 gr. olarak bulundurduğunuz otu içine atarak kaynatınız. Bu kaynatma işlemini suyun yarısı buharlaşana kadar sürdürdükten sonra soğumaya bırakın. Bu işlemin ardından yapmanız gereken tek şey, saç diplerinize masaj yaparak 1-2 saat bekletmeniz. Ardından yıkamanız yeterlidir. (Kullanım esnasında bir üst başlıktaki esaslara dikkat ediniz.)

2. Formül : Bu formülde ise gerekli malzemeler şu şekildedir. 10 gr. ot, Bepanthene ve badem yağı.

Yapılışı : Bu işlemi yapmadan öne saçlarınızı yıkayınız. Ardından bir cezvenin dörtte üçünü suyla doldurun. 5-10 gr. otu içine attıktan sonra, suyun yarısı buharlaşıncaya kadar kaynatın. Sonrasında tohumları süzünüz. Ilımasını bekleyiniz. Hazırlık aşamasında almış olduğunuz badem yağını ve tüpteki Bepanthene’i suya katıp karıştırın. Yapmış olduğunuz bu karışımı, saç diplerinize masaj yaparak sürün ve bir naylon poşeti başınıza bağlayıp 10-15 dakika fön makinası ile kurutun. Bir süre bekledikten sonra da naylonu çıkarıp saçlarınızı tekrar yıkayın. (Kullanım esnasında bir üst başlıktaki esaslara dikkat ediniz.)

Bu kullanım biçimleri ile ilgili saç bakımı anlamında, normal uzama hızından daha hızlı uzar ve seyrelmiş incelmiş saçları güçlendirir şeklinde söylemler mevcuttur.

Neden Yasaklandı?

Entele otu neden yasaklandı? Bu bitki türü içerisinde zehir barındırdığı için yasaklanmıştır. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi halk arasında birçok ismi var ve bu isimlerden biriyle satılmaya çalışıldığı sırada dikkatli olunuz. Tekrardan belirtelim ki bu otu elde etme imkanınız olduğunda doktorunuza danışmadan asla ama asla kullanmayınız. Sağlık Bakanlığı tarafından yasaklanıp yasaklanmadığına dair tam bir bilgimiz maalesef bulunmamaktadır.

Entele Otu (Bit Otu) Fiyatı Ne Kadardır?

Söz konusu otun fiyatı epey bir yüksektir. Şöyle bir fiyatına bakındığımızda 1 kilosunun 20.000 TL’ye kadar ulaştığı görülmektedir. Ayrıca satışının yapıldığı web sitelerde gram üzerinden sunulmaktadır. İlgili fiyat makalemizi yazdığımız sırada sunulmuş olan fiyatıdır. İlerde değişkenlik gösterebilir.

Nerede Bulunur?

Entele otu nerede bulunur? Yasaklanmış olmasında rağmen farklı isimler adı altında çeşitli alışveriş sitelerinde bulmak mümkündür.

Sağlık konularında kullanmak istediğiniz bir ilaç veya bitki türünü doğrudan bu işin uzmanı olan doktorlara danışmadan kullanmamak en doğru hareket olacaktır. Aksi takdirde çok ciddi sağlık sorunlarına yol açan sonuçlarla karşılaşabilirsiniz.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorumlar
 1. Serhat dedi ki:

  Entele otu internette satılıyor ama ne kadar güvenilir belli değil denemek gerekli benim gibi saç özürlülere gerekli bir şey

Yorum Yaz